INFRASTRUKTURA NIEPODŁEGŁOŚCI

Projekt “Radomski Szlak Modernizmu” został zrealizowany w ramach programu Infrastruktura Niepodległości (www.niaiu.pl/infrastruktura-niepodleglosci/) koordynowanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

W ramach projektu, szukając najlepszej metody popularyzacji tej architektury zdecydowaliśmy się na organizację szeregu spacerów, ponieważ ta sprawdzona formuła pozwala w indywidualny sposób przybliżać różnym grupom odbiorców walory lokalnego otoczenia. Dobrze rozreklamowane spacery przyciągnęły zarówno wielu radomian jak i turystów. 

Żeby wspólna trasa nie pozostała jedynie miłym wspomnieniem uczestnicy otrzymali specjalnie przygotowaną broszurę, w której znalazły się podstawowe informacje na temat szlaku oraz obszerne opisy kluczowych obiektów. Treści te zamieszczono także na dedykowanej stronie internetowej. Docelowo dopełnieniem trasy radomskiego szlaku modernizmu mają stać się niewielkie tabliczki informacyjne umieszczane za zgodą konserwatora zabytków przy najważniejszych budynkach. W przyszłości planowane jest wytyczanie kolejnych tematycznych tras spacerowych.

 

 

Relacje ze spacerów:

27 października 2019 r.

W czasie inauguracyjnego spaceru modernistycznego mieliśmy okazję poznać Fabrykę Broni w Radomiu, a także przykład osiedla robotniczego tzw. Osiedle Planty, które powstało w okresie międzywojennym w okolicach fabryki. Do dyspozycji pracowników była m.in. szkoła, łaźnia publiczna. Na koniec spaceru uczestnicy mogli zmierzyć się w konkursie z wiedzy przekazanej podczas spaceru przez przewodnika.

24 listopada 2019 r.

Tym razem wybraliśmy się do ścisłego centrum miasta, gdzie poznaliśmy przykłady modernizmu w architekturze budynków użyteczności publicznej, w tym Stację Pomp Wodociągi Miejskiego oraz Gmach Dyrekcji Lasów Państwowych, odwiedziliśmy najbardziej modernistyczną ulicę Radomia, dowiedzieliśmy się gdzie znajduje się najstarszy w Radomiu modernistyczny budynek dydaktyczny, a także zapoznaliśmy się z postaciami słynnych architektów m.in. Alfonsem Pino oraz Kazimierzem Prokulskim i innymi. 

8 grudnia 2019 r.

W czasie ostatniego spaceru wyszliśmy poza centrum miasta i skupiliśmy się na obiektach modernistycznych na peryferiach Radomia. Jednym z ciekawszych przykładów architektury modernizmu z okresu XX-lecia międzywojennego jest Państwowa Wytwórnia Papierosów tzw. „Tytoniówa”, której teren mieliśmy okazję zwiedzić w towarzystwie pracownika obecnego zakładu. Na osiedlu Borki odwiedziliśmy natomiast Kościół Św. Teresy w Radomiu – przykład modernistycznej architektury sakralnej.

Droga_mleczna_logo-02