ul. Mickiewicza 33

1937-1938 r.

Kazimierz Prokulski

DOM CZYNSZOWY PANA KUCZYŃSKIEGO

Dom przeznaczony pod wynajem czynszowy powstał na zlecenie Bolesława Kuczyńskiego, nauczyciela z Jedlni-Letnisko. Projekt domu wykonał w 1936 r. Kazimierz Prokulski, w 1938 r. Franciszek Wrzesień sporządził projekt zamienny. Budowę obiektu prowadzono od 1937 do 1938 r. Obecnie dom pełni funkcję mieszkalną, ma w nim również siedzibę Radomski Okręgowy Związek Żeglarski.

Dom usytuowany jest po zachodniej stronie ul. Mickiewicza. Założony na planie zbliżonym do prostokąta, z ryzalitem bocznym oraz niszą w części wschodniej i uskokiem w narożniku północno-zachodnim. Bryła budynku trójkondygnacyjna, rozczłonkowana w płaszczyźnie muru za pomocą ryzalitów w częściach frontowej i tylnej, oraz zróżnicowana pod względem wysokości. 

Elewacja frontowa trójosiowa, trójpłaszczyznowa, każda z osi umieszczona w odrębnej płaszczyźnie. Dom był funkcjonalnie zaprojektowany. Klatkę schodową umieszczono centralnie, w osobnym pionie. Na każdej kondygnacji znajdowało się po dwa analogicznie rozplanowane mieszkania złożone z pokoju dziennego, sypialni, kuchni i łazienki oraz balkonu z widokiem na park miejski.

Droga_mleczna_logo-02