ul. Mickiewicza 11

1938 r.

Kazimierz Prokulski

DOM CZYNSZOWY FRANCISZKI GROBELSKIEJ

Dom przeznaczony pod wynajem czynszowy powstał na zlecenie właścicielki posesji Franciszki Grobelskiej. Projekt budynku został wykonany w 1938 r. przez znakomitego radomskiego architekta Kazimierza Prokulskiego. Budowę ukończono w 1938 r. Obecnie obiekt pełni funkcje mieszkalną oraz w niewielkim zakresie usługową.

Obiekt usytuowany jest po zachodniej stronie ul. Mickiewicza, vis á vis kościoła katedralnego. Założony na planie zbliżonym do prostokąta. Bryła budynku kubiczna, zwarta, zróżnicowana pod względem wysokości, podzielona wzdłużnie na wyższą część frontową i niższą część tylną. 

Elewacja frontowa pięcioosiowa, dwupłaszczyznowa. W obrębie skrajnych osi znajdują się dwa płytkie ryzality, nieznacznie podwyższone w stosunku do linii dachu, zwieńczone prostokątnym gzymsem dekorowanym fryzem kostkowym. Wystroju elewacji dopełniają duże okna oraz balkony o jednostronnie zaokrąglonych płytach, spinające płaszczyzny ryzalitów oraz korpusu środkowego, umieszczone w układzie odbicia lustrzanego. 

Wejście główne do obiektu umieszczono centralnie w elewacji frontowej, klatkę schodową poprzedzoną sienią w tylnej części budynku, bramę przejazdową skrajnie na prawym ryzalicie. Dom był funkcjonalnie zaprojektowany: na parterze oraz pierwszym i drugim piętrem znajdowały się po dwa duże mieszkania składające się z pokoju stołowego, gabinetu, sypialni, kuchni, łazienki i służbówki. 

Ponadto nad sienią na pierwszym i drugim piętrze zaplanowano mieszkania kawalerskie, złożone z pokoju i łazienki.

Droga_mleczna_logo-02